טקס יום השואה תשע"ח

  

 

תלמידים יקרים,

 

התכנסנו כאן לציין את יום הזיכרון לשואה ולגבורה. השנה יום הזיכרון לשואה ולגבורה ניצב  בסימן ניצולי השואה מעצבים זיכרון ובונים מדינה ברוח חגיגות ה-70 של מדינת ישראל.

אבא קובנר –ממנהיגי המחתרת בגטו וילנה, משורר ופרטיזן – כתב על כוחות ההתחדשות של ניצולי השואה:

"אותם אנשים, ניצולי השואה, יכלו גם להשתקע מתוך השלמה של אין-אונים ולנסות לשקם את הריסותיהם במקום שהיו. לא היה מופלא מדעתי, אילו אותו ציבור היה הופך לחבר שודדים וגנבים ורוצחים, ואז אולי הם היו גם הכי הומניים והכי צודקים שיכולים להיות בעולם"

קובנר מתפעם מכוחות השיקום והיצירה של הניצולים. אותם אנשים שעמדו בתוך התהום התעלו על הזוועות והחלו לפעול בכוחות אדירים לבניית חיים בארץ ישראל.

מיום שהגיעו ארצה פעלו הניצולים במקביל בשני מסלולים: עיצוב ושימור זיכרון השואה, ועשייה למען החברה. בשנות החמישים החלו ניצולי השואה להניח את היסודות לעיצוב זיכרון השואה. הם היו ראשוני החוקרים בתחום, מייסדי המוזיאונים ומוסדות ההנצחה, ומחברי ספרי "יזכור". פעילותם הענפה והמגוונת מלמדת על מחויבותם העמוקה לנרצחים ולמשפחותיהם, ועל תחושת השליחות ההיסטורית שפיעמה בהם ללא הרף.

במקביל נטלו הניצולים חלק פעיל ביוזמות חקיקה שיבטיחו את מקומו של זיכרון השואה במדינת ישראל לדורי דורות: ב-1953 חוקקה הכנסת את חוק "יד ושם", וב-1959 היא חוקקה את חוק יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

בד בבד השתלבו הניצולים בבניית החברה הישראלית המתהווה. הם השתלבו במערך הלוחם של ההגנה, הפלמ"ח, האצ"ל והלח"י, ועם קום המדינה הצטרפו לצה"ל.

במלחמת העצמאות היו ניצולי השואה כמחצית מהכוח הלוחם. רבים נפלו במערכה מגנים על ארץ ישראל שבקושי הכירו. חלקם, זכר אחרון למשפחה שגוועה בשואה. זכר שעם מותם, נעלם ולא יהיה עוד. אף על פי כן הם לחמו בנחישות ומתוך מחויבות לתקומת מדינה ישראל.  

הניצולים היו לחלק בלתי נפרד מן החברה הישראלית והביעו חותמם בהתיישבות, בכלכלה, באקדמיה, בתרבות ובתחומים רבים המרכיבים את הפסיפס הישראלי המוכר לנו היום. 

מדינת ישראל קטנה אך כוחה רב. לא רק בכלכלה, ובצבא אלא בהון האנושי המופלא שגם אתם, תלמידים יקרים, חלק ממנו. אתם תהיו המנהיגים הבאים, המפקדים שצועקים "אחריי", המחנכים של דור העתיד והמהנדסים שממשיכים לבנות את המדינה.

אתם חלק ממדינת ישראל, אתם תובילו אותה קדימה בעשורים הבאים, בדעה צלולה בנחישות מתוך תחושת מחויבות עמוקה למי שהתחילו את המשימה לפניכם והניחו את אבני הפינה למדינת ישראל.

 

לזכור ולא לשכוח !